להטוטן

להטוטן – מה זה בכלל?

מדריך מבולבלים למונח להטוטן

היא המילה העברית לאדם אשר עוסק באופן מקצועי בתחום הקרקס, או באנגלית ג'אגלינג. הלהטוטן הוא אינו קוסם (עושה קסמים ואחיזות עיניים), אינו ליצן (מבדר ומשעשע בעזרת יכולות משחק והומור בעיקר וגם אינו לוליין(העוסק בעיקר בתחום האקרובטיקה על חבלים, נדנדות, טיסו טרפז ועוד), הכלי שאיתם הלהטוטן מופע ומלהיב את הקהל הם כלי הג'אגלינג, האביזר הידוע והמוכר ביותר הוא הכדורים אולם ישנם המון אביזרים בהם משתמש הלהטוטן, אביזרים כגון אלות (קלאבים באנגלית) אשר זורקים אותם בסיבובים (את האלות מחליפים להטוטנים רבים בלפידים או חרבות במופעים), מקל פרח (שני מקלות אחיזה הוא מחזיק בידיו ומלהטט את מקל הפרח בין מקלות האחיזה), מקל סטאף (מקל ארוך כגון מקל של מטאטא) אשר ניתן לייצב אותו על האצבע, על האף או על הרגל, ניתן לזרוק אותו ולתפוס על כף יד פתוחה וגם לסובב אותו מסביב לגוף להטוטנים רבים מהוים את המופע המרכזי במסיבת יום הולדת קרקס.

במופעי אש
ניתן לחבר לשני קצוות המקל ראשי אש ולסובבו בחושך כך נוצר אפקט מרשים, אפשרות אהובה ומרשימה במיוחד היא לחבר זיקוקים לקצוות המקל ולהדליק. ישנם גם את הפויזים, שהם למעשה זוג חוטים (או גרביים) עם משהו עם קצת משקל בקצה, מחזיקים בצד של החוט ומסובבים, אביזר זה הוא מאוד ריקודי ווירטואוזי ומומלץ במיוחד להשתמש איתו במופעי אש בצורה של שרשרת עם ראש אש בקצה.

להטוטי כדורים.
חישוקי הולה-הופ אותם מסובב הלהטוטן על הבטן/רגל, גם אותם ניתן לייצב על הרגל/סנטר ויד ואף לזרוק כמה באוויר. 
כדורים קופצים וכדורי מגע הם אפשרויות פופולאריות לגיוון האפשרויות עם הכדורים, ישנם אפילו כדורים מיוחדים שהם מיועדים גם לג'אגלינג (זריקה באוויר) גם להקפצה על הרצפה וגם למגע איתם יש אין סוף אפשרויות משחק. צלחות מסתובבות, כלי מאוד פופולרי בקרב הילדים, הילד מחזיק מקל מחודד בקצה העליון ומסובב צלחת מיוחדת.
המטפחות הם אביזר להטוטים נהדר, וויזואלי מאוד קל לשימוש וללמוד ומשתמשים בהן למעשה כמו כדורים, היתרון במטפחות הוא שהן נופלות לאט יותר ויש להן אפקט ויזואלי מרשים (מומלץ להשתמש בשלוש מטפחות בצבעים שונים) במיוחד מול קהל גדול.

אביזרי שיווי משקל:
רולה בולה, עומדים ומתייצבים על קרש שבמרכזו יש צינור וכך נוצר אפקט כמו של נדנדת יחיד, אביזר זה הוא מסוכן וקשה ללימוד. גליל, מדובר בצינור גדול מאוד עליו אפשר ללכת קדימה ואחורה ואף לקפוץ ולהסתובב במקום. סולם איזון, על הסולם מתפס הלהטוטן במרכז הבמה ללא תמיכה של קיר. קביים של קרקס הם קביים מיוחדים אשר קושרים אותם (לרוב עם סקוטש) מתחת לברך ובקרסול וכף הרגל, צריך לצעוד כל הזמן, הקביים מאוד מקובלים בקבלות פנים באירועים גדוליםחד-אופן עליו רוכב הלהטוטן קדימה-אחורה ואף נשאר במקום.
שילובים: שילב בין אביזרי שיווי המשקל ללהטוטים מהסוג הראשון, השילוב יוצר אפקט מרשים של ווירטואוזיות ושליטה יוצאת דופן, למעשה נדרש ללמוד באופן מושלם את שתי המיומנויות לחוד ורק אז ללמוד לשלב ביניהם וזה גם לוקח הרבה זמן והתמדה. דוגמאות לשילובים: רכיבה על חד אופן וזריקת אלות תוך כדי, התייצבות על רולה-בולה וזריקת חרבות, הליכה על קביים וסיבוב מקל סטאף או פויזים.  
בסדנאות הג'אגלינג בהנחיית 'קרקס בגיל' נראה שימוש במתקני שיווי משקל ייחודיים, קורות שונות ומיוחדות, קרשים להתייצבות בצורות וגדלים שונים ועוד. 

כותב המאמר:
גיל אינלנדר, קרקס בגיל. מתמחה במופעים לילדים והנחיית סדנאות ג'אגלינג.

לפרטים נוספים:  050-7675152

להטוטן

צרו קשר

השאירו פרטים בטופס ואשוב בהקדם.
אני כאן לרשותכם לכל שאלה או בקשה ☺️.

פתח/י את הצ'אט
צריך עזרה?
שלום 👋
איך אוכל לעזור לך?